Jeta Shëndeti Ushqimi

Sallatë me cous-cous (receta & dobitë)


Cous-cous (kuskus) është produkt ushqimor, me origjinë nga Afrika Veriore, i përbërë prej kokrrizave të grurit të llojit durum. Durum dallon prej grurit të thjeshtë për shkak se përmban më shumë proteina dhe më shumë selen, që e bën atë më të pasur se sa gruri i zakonshëm.

Kuskusi është ushqim ideal për fëmijët dhe të rriturit që nuk e konsumojnë mishin, për shkak se është burim bimor i proteineve. Ndërkaq, sasia e konsiderueshme e selenit që e përmban, ka rol të përmirësimit dhe mbrojtjes se imunitetit, si dhe shërben në parandalimin e disa llojeve të kancerit.

Në Kosovë, kuskus organik gjeni në dyqanin Healthy Co, që me lokacion gjendet në Prizren, por kryejnë dërgesa me porosi në gjithë Kosovën. Unë e kam porositur kuskusin dhe disa produkte të tjera, të cilat më kanë arritur në shtëpi brenda pak ditësh.

Mënyra e zierjes:

Kuskusi zihet në proporcion 1 me 1 e gjysëm – D.m.th. 1 filxhan kuskus me 1 e gjysëm ujë, në temperature maksimale deri në valën e pare, pastaj ulet temperatura në minimum dhe mbyllet me kapak. Zihet për rreth 10 minuta.

Receta

Për shkak të origjinës që ka, recetat që më së shumti i hasim me kuskus kanë shije orientale (Maroku njihet më së shumti për përgatitjen e specialiteteve me kuskus). Por, unë do ta ndaj me ju një recetë me produkte që gjenden në tregun tonë, është dietale dhe mbi të gjitha super e shijshme ;).

Kjo sallate eshte per prinderit dhe femijet e rritur, sikur te gjitha sallatat tjera ne ‘flete’ 

  • 1/2 filxhan kuskus
  • 1 grusht domate te thata
  • 1 qepe e njome
  • Rukolla sa te duash ☺
  • Pak djath feta
  • Vaj ulliri
  • Kripe dhe piper

			

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: