Jeta Shëndeti Ushqimi

Granola të përgatitura në shtëpi

Drithërat janë ushqim që duhet të konsumohen patjetër, dhe atë në baza ditore tek fëmijët dhe të rriturit. Arsyet kryesore pse janë këto:

  • ndihmojnë në zhvillimin dhe funksionimin e sistemit nervor
  • ndihmojnë në funksionimin e sistemit të tretjes
  • mbrojnë zemrën

Mënyra më e lehtë për konsumim të drithërave është për mëngjes me jogurt ose me qumësht në formë të muesli (drithëra të kombinuara të papjekura) ose si granola (drithëra të përziera me vaj dhe ëmbëlsues, të pjekura).

IMG_4492

Kështu, unë këtë vikend përgatita granola dhe të gjitha produktet i kam porositur online në http://www.gjirafamall.com
Përbërësit:

2 gota 4 lloje drithërash https://gj.al/yE07Iy
3 lugë Mix farash https://gj.al/CQqOTJ
2 lugë vaj kungulli https://gj.al/kyYatV
1 lugë kanellë Cejloni
1 lugë mjaltë mali

IMG_4495

I përzieni të gjithat bashkë dhe i pjekni në temp. 180 grade Celsius për rreth 15 minuta. Unë i kam servuar me kos, mollë të pjekur dhe kumbulla të thara.

IMG_4500

Pjesën e mbetur të drithërave e ruani në kavanoz qelqi, që ta keni të gatshme për mëngjeset tjera 😉

IMG_4515IMG_4506

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: