Jeta

M A T C H A

Matcha vjen nga e njëjta bimë sikurse çaji gjelbërt, mirëpo për shkak prodhohet nga gjethet e njoma që nuk kanë qenë të ekspozuara në diell, ka më shumë antioksidante (më shumë klorofil) dhe kafeinë se sa çaji i zakonshëm i gjelbër.

Të shumta janë arsyet pse çaji Matcha konsumohet si pije ose shtohet në receta të ndryshme ushqimore. Disa prej këtyre arsyeve janë:

  •  Shpejton metabolizmin duke ndihmuar në dobësim
  • Rrit përqendrimin e trurit (si rezultat i kafeinës)
  • Mbron mëlçinë
  • Detoksifikon (pastron) trupin
  • Parandalon kancerin
  • Mbron zemrën

 

Arsyet kryesore pse unë e përdori: për shpejtim të metabolizëm dhe për të më mbajtur zgjuar edhe kur kam shumë pak orë gjumë.

 

E porosis Matcha organike në Dyqani Bio – Gjirafa Mall vetëm me një klik: https://gj.al/0Idjh0

IMG_4489

Matcha Smoothie:

Për këtë smoothie ju nevojitet

1 grusht spinaq i njomë (baby spinach)
½ mango (ose 1 banane)
½ gotë jogurt
½ lugë e çajit matcha pluhur
1 lugë mjaltë

E përzieni deri sa të bëhet masa kremoze dhe mund ta zbukuroni me fruta të tharra, miell ose fluska kokosi, fara, apo ta pini pa e dekoruar fare!

Leave a Reply

%d bloggers like this: