Jeta Ushqimi

Ëmbëlsirë molle

Kjo është receta e mikes sime Edona, e cila është edhe autore e blogut për ushqim Albareceta (e gjeni në Facebook dhe Instagram). Në detaje të vogla e kam modifikuar sipas shijes sime, por kryesisht kjo është receta e Edonës, e përgatitur nga unë, me produktet e Gjirafa Mall – Dyqani Bio.

Çfarë ju nevojitet?

 

Për pjesën e mollëve:

1 gotë e gjysëm puree molle
3 mollë mesatare të prera në kubëza
1 lugë e mesme kanellë
½ filxhan sheqer kafe

Për pjesën e thërmijave:

1 gotë miell 50/50 – https://gj.al/I2sh4U
1 gotë me 4 lloje drithërash – https://gj.al/yE07Iy
½ filxhan sheqer
100 gr gjalpë në temperaturë dhome
1 lugë e mesme kanellë

 

Si përgatitet?

  1. Fillimisht përgatisni masën e puresë së mollës, duke zier mollët dhe shtypur me blender. 3 molle tjera i preni ne kubeza.
  2. Bashkoni masën e puresë me mollët e prerë në kubëza, me sheqer dhe me kanellë, në një tenxhere të cilën e vendosni në zjarr mesatar deri sa të zbuten kubëzat pak.
  3. Në anën tjetër, përzieni të  gjithë përbërësit për masën e thërmijave (unë i përziej me duar).
  4. Në një tepsi, zbraseni masën e mollëve dhe mbi të i zbrasni thërmijat.
  5. E pjekni në temperature 200 gradë për 15 minuta.

IMG_4438

Leave a Reply

%d bloggers like this: