Jeta Shëndeti Ushqimi

10 arsyet pse duhet të pimë Spirulina

dhe si përgatitet

IMG_3980

Spirulina është një algë e llojit të kaltër-gjelbër, e cila rritet edhe në ujëra të njelmët edhe të ëmbël. Studimet tregojnë se kjo algë mund të jetë ushqimi më i pasur me nutrientë në tokë.

Arsyet pse duhet konsumuar Spirulina janë këto:

  • E pasur me vitamina dhe minerale

Spirulina përmban proteina, vitamin B1, B2, B3 dhe hekur. (Spirulina e Dyqanit Bio në https://gj.al/TTiF0n, përmban edhe B12)

  • Ka përmbajtje anti-oksidante dhe anti-inflamatore

Spirulina përmban substancën e quajtur phycocianin e cila lufton radikalet e lira dhe zhduk molekulat inflamatore, që e bën këtë algë anti-oksidante dhe anti-inflamatore.

  • Ndihmon në përmirësimin e yndyrës në gjak

Dihet se sëmundjet e zemrës vijnë nga yndyra e “keqe” e lartë në gjak. Është vërtetuar se Spirulina përmirëson trigliceridet, ulë kolesterolin e keq dhe e rritë të mirin.

  • Parandalon kancerin

Spirulina parandalon kancerin, e sipas një studimi, posaçërisht atë të gojës.

  • Ndihmon në uljen e tensionit të lartë

Tensioni i lartë është një prej faktorëve kryesorë për shfaqjen e sëmundjeve të zemrës dhe veshkëve.

  • Përmirëson gjendjen e personave me rinitit alergjik

Në një studim të bërë, ku janë përfshirë 127 persona me rinitit alergjik, është vërtetuar se konsumimi i 2gr në ditë, zvogëlon simptomat e rinititit alergjik si sekrecioni i hundëve, teshtitja dhe kërruarja.

  • Shëron aneminë

Spirulina ngrit nivelet e hemoglobinës në gjak, duke u bërë kështu një prej produkteve kryesore kundër anemisë.

  • Forcon muskujt

Përpos forcimit të muskujve të trupit, spirulina konsumohet edhe si produkt që largon lodhjen e vazhdueshme tek individët.

  • Spirulina ndihmon trajtimin e diabetit

Vlerat e sheqerit në gjak ulen dukshëm pas konsumimit të rregullt tek personat që vuajnë nga diabeti i tipit 2.

Pra, Spirulina është një super-produkt, të cilin unë e përdori si preventivë ndaj sëmundjeve të ndryshme, si detoks, për forcim të imunitetit dhe për shtim të energjisë (kjo e fundit i duhet nënave posaçërisht). Unë e porosis online në https://gj.al/TTiF0n dhe për një çmim shumë të volitshëm – më lirë se shumë gjëra tjera të panevojshme për të cilat shpenzojmë çdo ditë.

IMG_3983

SI PERDORET

1 lugë e çajit e rrafshuar me spirulina, me një gotë ujë. PARALAJMERIM: shijen nuk e ka më të mirën në botë! Por, për shije më të mirë, unë në vend të ujit e përziej me lëng portokalli ose me jogurt. E pi në mëngjes.

Leave a Reply

%d bloggers like this: