Jeta Shëndeti Ushqimi

Çfarë është Miso dhe pse duhet ta konsumojmë?

Miso është pastë e bërë nga farat e sojës dhe kripa e detit. Shpesh përzihet me oriz, elb ose drithëra tjera. Kjo masë fermentohet në një kohë prej 3 muaj deri në 3 vjet, që e bën këtë ushqim të plotësohet me enzime të shumta. Në miso formohet substanca e quajtur zybicolin, që e bënë atë efektive në detoksifikimin (pastrimin) e organizmit dhe eliminiin e elementeve që përthithen në organizmin tonë si rezultat i ndotjes industriale, radioaktivitetit dhe kemikaleve në ushqim.

IMG_1715

10 benefitet e Misos:

 1. Përmban amino acided esenciale, që e bënë proteinë të përmbushur
 2. Stimulon sekrecionin e lëngjeve tretëse në lukth
 3. Rigjeneron probiotikët në zorrë
 4. Ndihmon tretjen e ushqimit
 5. është burim bimor i vitaminës B (përfshirë edhe B12)
 6. Forcon kualitetin e gjakut dhe limfës
 7. Zvogëlon rrezikun nga kanceri i gjirit, prostates dhe mushkërive
 8. Mbron nga rrezatimi, për shkak se përmban acid dipilokolonik – alkaloid që shpërbën metale të rënda dhe i liron ato nga organizmi
 9. Forcon imunitetin dhe ndihmon në uljen e holesterolit
 10. Është antioksidant

Receta – Supë me miso

Një prej recetave më të zakonshme në të cilat përdoret miso, është supa me miso. Kjo supë mund të përmbajë shumëllojshmëri me perimet që ju i pëlqeni. Për ta bërë miso supën sipas mënyrës sime, ju nevojitet:

1 lugë gjelle miso
2-3 qepë të njoma
1 trung selino
1 tufë prej perimeve me gjethe të gjelbër (spinaq, kale, lakër, gjethe rrepe, etj.)
2-3 karrota mesatare
½ e paketimit tofu (“djathë” soje)

Procedura

 1. Lugën me miso, përzieni me ujë të vakët deri sa masa të bëhet homogjene dhe lëreni anash.IMG_1718
 2. Preni të gjitha perimet dhe vërini në një tenxhere të lyer me pak vaj ulliri; lërini të fërgohen pak perimet. Shtoni ujë dhe pas valës së parë, lërini në temperatureë mesatare.IMG_1713
 3. 10 minuta pas zierjes, shtoni tofunë dhe misonë. Lërini të zihen në temperaturë mesatare edhe 7-10 minuta.IMG_1719
 4. Shtoni kripë, piper të zi, e turmerik/shafran indian.IMG_1716

*Pas përdorimit të parë, mison e mbështjellni mirë dhe e vendosni në frigorifer. Miso në Kosovë gjendet në Dyqanin Bio dhe porositet në Gjirafa Mall përmes linkut:

https://gj.al/72PESy

IMG_1722

Leave a Reply

%d bloggers like this: