Jeta Ushqimi

Tortilla me vezë dhe tuna

Sot po ndaj një recetë që e përgatita dje dhe na pëlqeu gjithë familjes. Recete e lehtë, e shijshme dhe me plot proteina.

P.S. mos gjykoni për përmbajtjen e një luge të gjellës majonez – “guilty pleasure” 😋.

1 – grini 2 qepë të njoma, 1 thelb hudhër dhe 1 domate. I fërgoni me pak vaj ulliri dhe shtoni 1 konzervë tuna. Lërini për 5 minuta në nxehtësi mesatare.

IMG_0162

2 – në një enë të thellë zbraseni masën me tuna, shtojini 4 vezë të ziera të prera në kube, 1 lugë gjelle majonez dhe kripë biber e mëlmesa tjera sipas shijes.

IMG_0163

3 – petët e tortillas (të blera ose të gatuara në shtëpi) i nxeni në fërtere për më pak se 1 minut në secilën anë. Lyeni petën me masën e tunes dhe vezëve dhe mbështjelleni në formën klasike të tortillas.

IMG_0168

IMG_0169

Ishte kaq e thjeshtë!

IMG_0170IMG_0171

Leave a Reply

%d bloggers like this: