Jeta Shëndeti Ushqimi

Puding me fara CHIA

Desert i shëndetshëm ose mëngjes i shijshëm dhe i ushqyeshëm nëse mban dietë, pudingu me farat chia është një nga recetat e mija të preferuara. E dini pse? Sepse përgatitet SHUMË LEHTË!

IMG_9210

Çfarë ju nevojitet:

  • 1 kavanoz qelqi
  • 1/4 e kavanozit e mbushur me fara chia
  • Gati 1 kavanoz i mbushur me qumësht lope ose zëvendësim (soje/bajamesh/orizi/ tërshëre/kokosi etj.)
  • 1 lugë gjelle kakao
  • 1 lugë gjelle mjaltë ose sheqer kafe
  • Pak kanellë

Përgatitja:

Mbushni kavanozin me 1/4 fara chia dhe zbraseni qumështin deri sa të mbushet kavanozi plot. Shtoni kakaon, mjaltin dhe kanellën. Përzieni mirë me lugë druri. Mbylleni mirë kavanozin me kapak dhe vendoseni në frigorifer për më së paku 4 orë. Mund ta dekoroni me fruta, gjethe mente ose fluska kokosi.

IMG_9207

Unë e lë gjatë natës dhe kur zgjohem në mëngjes e kam gati. Po pra, është kaq e thjeshtë! Nënat nuk kanë kohë për gjëra më të komplikuara 😉

IMG_9206

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: