Jeta Shëndeti Ushqimi

Noodles me tofu (receta+foto)

Një pjatë aziatike vegjetariane, por e pasur me proteina. Për më tepër, produktet mund t’i gjeni të gjitha në Prishtinë, në Meridian Express.

Çka ju nevojitet:

 • 1 pako Noodles (gjeni të firmës Conimex)
 • 1 paketim Tofu (gjeni të firmës Bjorg)
 • 2 lugë gjelle Soja sos
 • 1 lugë gjelle sheqer i kaftë
 • ½ lugë gjelle piper i zi i bluar
 • 2 lugë gjelle niseshte + 1 lugë e vogël niseshte
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 presh (i prerë në rrathë)
 • 1 spec i kuq (i prerë)
 • 2 thelpinj hudhër
 • Copëza qepe të Conimex

 

Procedura e përgatitjes

I preni preshin, specin dhe hudhrën, përderisa i zini Conimex noodles sipas instruksioneve të pakos.

20180223-IMG_2702.jpg

20180223-IMG_2705-01.jpeg

Tofunë e Bjorg e preni në kuba të vegjël dhe e mbështjellni me letër kuzhine për t’ia hequr lagështinë e tepërt. Pasi të teren, i përzini me 2 lugë të gjellës niseshte.

Ndërkohë, në një enë të vogël vendosni sosin e sojës, sheqerin, biber, 1 lugë të vogël niseshte dhe ¼ gotës ujë. I përzini për ta bërë masën homogjene.

Screenshot_20180225-185832-01.jpeg

Nxejeni tiganin dhe në të vendosni 2 lugë të gjellës vaj ulliri. Pastaj shtoni tofunë të cilën e fërgoni deri sa të marrë ngjyrën e artë duke e rrotulluar (6-8 minuta). Largoni tofunë e fërguar nga tigani dhe derdheni vajin e mbetur.

 

20180223-img_2717-01.jpeg

Në të njëjtin tigan të pastruar, shtoni 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe pasi të nxehet fërgoni hudhrën, preshin dhe specin e kuq për 5 minuta.

 

20180223-IMG_2734-01.jpeg

Shtoni tofunë e larguar sërish në tigan dhe përzijeni me perimet. Shtoni masën e fituar më herët nga sosi i sojës dhe vazhdoni përzierjen në tigan në nxehtësi për 2 minuta tjerë.

 

20180223-IMG_2738-01.jpeg20180223-IMG_2748-01.jpeg

Noodlet e ziera dhe të kulluara i shtoni në këtë tigan dhe pas përzierjes i servoni.

 

Për dekor dhe për shije ekstra, shtoni copëza qepe nga Conimex.

IMG-3a8d6d8ecccd8bcfa1447d037b89ab0e-V-01.jpeg

Leave a Reply

%d bloggers like this: